DCI mukana Datacenter Forum Helsinki 2026 -tapahtumassa

DCI-Ratkaisut Oy osallistuu Datacenter Forum Helsinki 2026 -tapahtumaan teemalla Ratkaisut AI-datakeskuksiin. Pureudumme siihen, miten GPU-laskennan vaatima suorituskyky muuttaa infrastruktuurin suunnittelua ja hallintaa.

Datacenter Forum Helsinki 2026 kokoaa jo 11. kerran alan ammattilaiset keskustelemaan datakeskusinfran ja tietoliikenneverkkojen tulevaisuudesta. DCI-Ratkaisut Oy on mukana tuomassa käytännön ratkaisuja kriittiseen murrosvaiheeseen, jossa AI-laskenta ja GPU-ekonomia asettavat perinteisen infrastruktuurin kapasiteetin ja hyötysuhteen koetukselle.

AI-infra ei ole enää pelkkä sovelluskysymys, vaan se on ensisijaisesti fyysistä suorituskykyä: sähkönsyöttöä, tehokasta jäähdytystä ja optimoitua verkkoarkkitehtuuria. Kun laskentateho ja GPU-tiheys kasvavat, infrastruktuurin on kyettävä skaalautumaan ilman, että latenssi tai toimintavarmuus kärsii. Samalla EU:n energiatehokkuusdirektiivin (EED) mukanaan tuomat raportointi- ja kestävyysvaatimukset edellyttävät tarkkaa ja dokumentoitua elinkaaren hallintaa.

Keskustelemme tapahtumassa erityisesti siitä, miten verkkosuunnittelulla varmistetaan GPU-klustereiden maksimaalinen suorituskyky ja miten sähköverkkoliitynnät (grid capacity) mitoitetaan vastaamaan huomisen kapasiteettitarpeita. DCI:n lähestymistapa perustuu teknisesti ja taloudellisesti tarkoituksenmukaisiin ratkaisuihin, joissa vältytään valmistajalukoilta ja varmistetaan infran pitkäikäisyys.

DCI:n asiantuntijoiden kanssa voit sparrata erityisesti näistä teemoista:

  • AI-datakeskusten jäähdytysratkaisut: sekä neste- että ilmajäähdytystä tarvitaan.
  • Sähkönjakelu: Joustavat ratkaisut ja valmius siirtyä tasasähköön.
  • EED-yhteensopivuus: Energiatehokkuuden mittaus, valvonta, raportointi ja infrastruktuurin dokumentointi.
  • Valmistajariippumaton suunnittelu: Skaalautuvat ratkaisut ilman tarpeetonta monimutkaisuutta.

Jos organisaatiossasi arvioidaan parhaillaan tekoälyn vaikutuksia datakeskusinfraan, tule tapaamaan meitä Scandic Marina Congress Centeriin.

Ajankohta: Torstai 23.4.2026

Paikka: Scandic Marina Congress Center, Helsinki

Osallistuminen: Maksuton IT-infrastruktuurin hallinnasta ja operoinnista vastaaville ammattilaisille.

Lue lisää tapahtumasta ja ilmoittaudu mukaan