Valmissegmentit

Valmiit, juuri oikean mittaiset segmentit ovat kätevin tapa tehdä konesalin kuitukaapelointi. Kaapeli on valmiiksi päätetty esimerkiksi LC tai MPO/MTP liittimiin ja mitattu suorituskyvyn varmistamisesksi.

Kuidut voivat olla tarpeesi mukaan OM3 tai OM4 monimuotokuituja tai OS2 yksimuotokuituja. Kuitumäärä segmentissä on tyypillisesti 12, 24 tai 48 kpl.